Supreme Guardian Council

IgnitetheFire(2018)-Final

Theme Ignite the Fire Within
Emblems Sun
Fun Emblem Roxanne the Purple Gecko
Colors Orange, Yellow, and Red
Mascots

 

SG: Coyote

ASG: Mallard Duck

Motto ‘We will be know forever by the tracks we leave.’ – Dakota
Charities

 

 

SG: Waterkeeper Alliance

ASG: Shriner’s Hospital

JDI: H.I.K.E. Fund

Supreme Guardian Council Officers

Elected Officers

Office Name Jurisdiction
Supreme Guardian Shelly Cole Utah
Associate Supreme Guardian Ralph Schmidt Missouri
Vice Supreme Guardian Pam Henderson Kansas
Vice Associate Supreme Guardian David Kirk Queensland
Supreme Guide Linda Luttrell Oklahoma
Supreme Inner Guard Tom Selby Ohio
Supreme Marshal Valorie Koogle Virginia
Supreme Outer Guard Ron Johnson Michigan

Appointed Officers

Office Name Jurisdiction
Supreme Chaplain Linda Cleveland Washington
Supreme Treasurer Angela Bothner Saskatchewan
Supreme Secretary Kathy Kinney Idaho
Supreme Director of Music Becky Cairns Utah
Supreme Librarian Toni Richardson South Dakota
Supreme 1st Messenger Yolanda Foster Nevada
Supreme 2nd Messenger Suzanne Stark British Columbia
Supreme 3rd Messenger Heather Collier Wisconsin
Supreme 4th Messenger Dory Moryosef New Mexico
Supreme 5th Messenger Debbie Parks Nebraska
Supreme Senior Custodian Craig Stratmann Missouri
Supreme Junior Custodian Bill Tanous Virginia

Past Supreme Guardians & Associate Supreme Guardians

Year Supreme Guardian / Associate Supreme Guardian Jurisdiction
1921-1922 Ethel T. Wead Mick (Founder) Nebraska
  James Bednar Nebraska
1922-1923 Effie Redman Illinois
  Benjamin Thomas Nebraska
1923-1924 Millicent McCord Loper Nebraska
  Benjamin Thomas Nebraska
1924-1925 Mae Marcum Jacobs Indiana
  Nicholas Murray Illinois
1925-1926 Lucy Crocker Illinois
  Charles Beetem Maryland
1926-1927 Evelena Cockran Kansas
  John Miehle Jr. Illinois
1927-1928 Marie Barnes Scott Ohio
  Guy Hursh Kansas
1928-1929 Jenny Boswell Thomas California
  Phillip Ross Wisconsin
1929-1930 Elle Falkenhainer Missouri
  William Thompson Maryland
1930-1931 Florence Christy Oregon
  Harry Schmidt District of Columbia
1931-1932 Harriet Hoover Minnesota
  Frank Jones California
1932-1933 Gertrude Benjamin Utah
  Herbert Dunaham Missouri
1933-1934 Ida Smith California
  Guy Henderson Illinois
1934-1935 Edna Pauley Indiana
  W.F. Cochran Kansas
1935-1936 Henrietta Fray Wisconsin
  Curtis Christy Oregon
1936-1937 Harriet McArthur Missouri
  Warren Tiler Sr. Utah
1937-1938 Elizabeth Warden Michigan
  Edward Schauer Wisconsin
1938-1939 M. Virginia Thompson Maryland
  Edward Way Idaho
1939-1940 Stella Jensen California
  Louis Carl Virginia
1940-1941 Velma Schlorff Nebraska
  Max Loewen Missouri
1941-1942 Hazel Bridge Arizona
  Ralph Thompson Oregon
1942-1943 Enola Henry California
  Arthur Seher Wisconsin
1943-1944 Rosa Schneeberger Illinois
  George Hooper Ohio
1944-1945 Edna Burch Swanson Colorado
  Clarence Krahmer Minnesota
1945-1946 Ura Feely Kansas
  William Hirn Nebraska
1946-1947 Laura Wallace District of Columbia
  Adam Trapp Illinois
1947-1948 Lessie Galles New Mexico
  Mattrup Jensen California
1948-1949 Lula Leyda Washington
  William Buchelt Wisconsin
1949-1950 Ruth Lawrence Jackson California
  Allen Write Michigan
1950-1951 Beatrice Ross Virginia
  Jerry Kosar Illinois
1951-1952 Jane Enockson Minnesota
  Leon Larson California
1952-1953 Gladys Hall Oregon
  Edward Hartig Kansas
1953-1954 Neva Slater Indiana
  Otto Bullis Nebraska
1954-1955 Florence Melgard Idaho
  John Pulling British Columbia
1955-1956 Laura Seher Wisconsin
  Dalton Bundy Virginia
1956-1957 Ruth Mary Leavitt Missouri
  James Crew Reynolds Wyoming
1957-1958 Charlotte Avery Swerm Arizona
  Erik Anderson Maryland
1958-1959 Sylvia Benedict Ohio
  George Garlach Illinois
1959-1960 Iva Owen California
  Thorstein Larsen Utah
1960-1961 Dee Bundy Virginia
  Ray Thorn Indiana
1961-1962 Gladys Claypool Washington
  Ralph Wilson Kansas
1962-1963 Doris Benson Finley Nebraska
  Carl Ehlert Oregon
1963-1964 Ruth Scouler Johnson Colorado
  Perry Johnson California
1964-1965 Grace Becker Illinois
  M.W. “Lee” Leaphart Virginia
1965-1966 Mary Etta Wright Pennsylvania
  Herb Spong British Columbia
1966-1967 Velma Joy Bernie Oregon
  Harvey Smith Nebraska
1967-1968 Velma Wilson Kansas
  Richard Bruner California
1968-1969 Doris Angelroth Wisconsin
  David Dinsdale Illinois
1969-1970 Ina Erith British Columbia
  Howard Downer Wyoming
1970-1971 Agnes Bryant Ohio
  Lonnie Williams Washington
1971-1972 Zelma McCauley California
  Leland Gillette Utah
1972-1973 Annetta Poff Maryland
  Elmer Randall Delaware
1973-1974 Sylvia Pon Brown Michigan
  Leon Fleisher Virginia
1974-1975 Ruth Goss Indiana
  William Witham Ohio
1975-1976 Idakatherina Schenk Missouri
  George Cawcutt Wisconsin
1976-1977 Bertha Brown Pennsylvania
  Carl Schou Nebraska
1977-1978 Irene Woodward Idaho
  Roy Wyne District of Columbia
1978-1979 Delores Johnson Illinois
  Wallace O’Brien Michigan
1979-1980 Haroldine Walker Delaware
  Gene Bass Wyoming
1980-1981 Beatrice Atwood California
  Robert Potter Arizona
1981-1982 Viola Browne Saskatchewan
  George McCulloch Maryland
1982-1983 Audra Piner Indiana
  James Chapman Kansas
1983-1984 Eileen Orton Oregon
  Rodney Riddle Virginia
1984-1985 Delpha Hinman South Dakota
  Albert Howe Missouri
1985-1986 Emma Tedrick Ohio
  Charles Terrill Michigan
1986-1987 Hazel Gray Washington
  Jack Halstad California
1987-1988 Diane Ross Maryland
  John Mueller Delaware
1988-1989 Sandi Gibson Alberta
  C.D. Elliot Jr. Virginia
1989-1990 Ruth O’Connell Duenk Wisconsin
  Hubert Haynes Indiana
1990-1991 Lynda Stone Oregon
  Harold Craig Washington
1991-1992 Marie Ackerman Minnesota
  Robert Neff Ohio
1992-1993 Marlene Frakes Missouri
  Graham Davey Arizona
1993-1994 Tomilynn W. McManus Washington
  Kennely J. Bastin Indiana
1994-1995 Marty Schaefer California
  Charles Bruce Virginia
1995-1996 Judith Bavister Queensland
  James Patterson, Jr. Maryland
1996-1997 Brenda D. Hansel Utah
  Bruce T. Haubrich Wisconsin
1997-1998 Miriam “Mim” Lamont British Columbia
  Donald G. Harris Wyoming
1998-1999 Marilee Smiley Michigan
  Bill Dinkmeyer Missouri
1999-2000 Valerie Cooper Idaho
  John H. Smith Virginia
2000-2001 Judy Masters Kansas
  Cline “Cub” Jack California
2001-2002 Vanessa Fowler Queensland
  W.F. (Bill) Walker Washington
2002-2003 Susan Mentel Illinois
  David Moffitt Utah
2003-2004 Shirley Bryngelson Wyoming
  Ashley Underwood Missouri
2004-2005 Jeannine Hinman California
  Bob Thurman Oregon
2005-2006 Louise Windbiel British Columbia
  Ken Smiley Michigan
2006-2007 Denise Noonan Indiana
  Tom Sapp Illinois
2007-2008 Janine Coley Wisconsin
  Mike Hoglund Maryland
2008-2009 Marilyn Olson Wyoming
  Bob Clore Virginia
2009-2010 Elaine Gray Queensland
  Dave Robblee Wyoming
2010-2011 Toni Underwood Missouri
  Rick Holloway Idaho
2011-2012 Bobbie Hoglund Maryland
  Randy Hansen Utah
2012-2013 RoseMarie Short California
  Ron Johnson Michigan
2013-2014 Patty Reardon Washington
  Gary Semaniuk Alberta
2014-2015 Barbara Cooper Illinois
  Mike Allen Wisconsin
2015-2016 Jeannie Link-Johnson Michigan
 

2016-2017

 

John Coulter

Pat Pelham

Tim McIsaac

Oregon

Maryland

Manitoba